Bajka „Było sobie życie”

Niekiedy trudno znaleźć dla dziecka bajkę, która prezentowałaby wartości uznawane za ponadczasowe dla dzieci w różnym wieku. Jednocześnie warto by za sprawą takiej bajki, serialu animowanego przekazywać wiedzę i kształtować zachowanie. Najlepiej niekiedy zwrócić uwagę na propozycje dostępne już od pewnego czasu.
Serial „Było sobie życie”, zna większość osób, które obecnie same mają dzieci i jak się okazuje, bardzo chętnie proponują tę pozycję również i dla swoich pociech. Co więcej, w wielu przypadkach czy to dla towarzystwa, z zainteresowania czy też z nostalgii i chęci powspominania dawnych lat, wspólnie oglądają oni to, co ma się dziać wewnątrz organizmu. Serial produkcji francuskiej posiadał 26 odcinków a każdy z nich trwał około 25 minut i powstał w 1987 roku.

Mimo wszystko nadal jego treść, wiedza oraz informacje mają dużą wartość i są bardzo inspirujące dla każdego dziecka. Serial został naprawdę atrakcyjnie dostosowany w taki sposób by zachwycać dziecko i był on przez nie akceptowany. Bohaterami są komórki organizmu oraz poszczególne jego elementy. Mając nieco ludzkie cechy sprawiają, że są w stanie wyjaśniać zasady funkcjonowanie nie tylko całego organizmu. W każdym z odcinków omawiany jest określony organ i omawiana jest jego rola oraz znaczenie dla całego organizmu. Wszystko to na tle przemieszczających się przez organizm czerwonych komórek, transportujących tlen lub dwutlenek węgla. Co ważne, pokazana jest w serialu walka organizmu z wirusami oraz drobnoustrojami. Promowany jest zdrowy tryb życia, rola sportu, higieny i wartości, które stają się szczególnie ważne i warto je stosować. Widać to na przykładzie tego jak zachowują się osoby, wewnątrz których odbywają się wszystkie te historie.
Oprócz tego serialu powstały i kolejne. Nawiązywały one między innymi do odkryć, odkrywców, podróżników oraz kosmosu. Obecnie można nawet znaleźć wyjątkowo atrakcyjne gry z tych serii, które również przekazują w przystępnej formie wiedzę.
Pewne bajki mogą wiec nieść wiele wartości i nie emanować jednocześnie przemocą oraz agresją. Czasami, więc szkoda, że pomimo dostępu do techniki, która oferuje znacznie więcej możliwości niż jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, nie powstanie podobna propozycja. W takiej sytuacji najprawdopodobniej seria „Było sobie…” jeszcze przez wiele lat nie straci na swojej popularności. Warto, więc razem z dzieckiem obejrzeć i poznać jak działają narządy, organy i organizm.

Napisz komentarz