Bajki – wykorzystaj czas pozytywnie

Dla wszystkich dzieci były, są i będą zawsze ważnym elementem ich dzieciństwa, który może towarzyszyć im nawet przez wiele lat. Bajki, kreskówki oraz filmy animowane, a nawet manga trafia w gusta dzieci oraz osób w rozmaitym wieku. Ważne jednak by zaproponować dziecku, kiedy tylko jeszcze można propozycje, które będą pozytywnie wpływały na jego rozwój, pomysłowość, podejście do życia oraz kreatywność. Bajki to nie tylko bowiem chwila rozrywki i uśmiechu. Obok tego wszystkiego niosą one dużą dawkę wiedzy, uczą przydatnych umiejętności oraz pokazują, że kreatywność oraz pomysłowość można wykorzystać, potrzebne jest często tylko inne spojrzenie na to wszystko co nas otacza. Bajki w swojej kolorowej i przyjemnej pozytywnej formie sprawdzają się tu doskonale. Podobnie jest też z innymi programami, które zostały stworzone właśnie z założeniem by ich przekaz trafił do dzieci. Tu można znaleźć propozycje zarówno współczesne jak i te z lat bardzo wcześniejszych. Te ostatnie pozwalają często na pokazanie jak żyło się w czasach innych niż współcześnie. Brak komputera czy Internetu dziś jest czymś zasadniczo niespotykanym. Dawniej było to czymś zwyczajnym. Na tym tle bajka o pomysłowym Dobromirze, sąsiadach czy o zaczarowanym ołówku doskonale się sprawdzają, ucząc pomysłowości, logicznego myślenia oraz innego niż szablonowe podejścia do problemu. Jednak propozycji jest nieco więcej. Nawet dziś ogromną popularnością oraz wartością, cieszy się serial o życiu, odkrywcach, kosmosie, wynalazkach, który opisuje jak to wówczas było… Nieco bardziej współczesna propozycja, to z pewnością bajka o braciach Fineaszu i Ferbie. Ich przygody oraz perypetie to przykład tego jak wszystko może się zdarzyć. Całość doskonale uzupełnia postać ich dziobaka, który ma oprócz życia jako domowego pupila, jeszcze inne, bardziej tajemnicze życie. Bajki i nauka to ciekawy motyw, który został wykorzystany w chyba nieco zapomnianym programie o przygodach kosmitów z Matplanety: Sigmie i Pi. Ich przygody oraz zadania miały bardzo matematyczny charakter, jednak widać w tym wszystkim podejście by obok kreatywnego myślenia, zachować logiczne podejście do każdego zagadnienia.

Nie należy jednocześnie bajek oraz kreskówek pozbawionych dialogów nazywać przestarzałymi. Ich zaletą jest to, że nawet jeżeli nie są one naszej produkcji doskonale nadają się dla naszych dzieci. Zasada ta sprawdza się doskonale i w drugą stronę. Ich charakter oraz przekaz jest tak dobrany, że słowa są zasadniczo niepotrzebne.

Każdy z nas sam pamięta jakie bajki lubił, które uwielbiał i te o których wolałby zapomnieć. Powyższa propozycja, to tylko część z dużego grona kreskówek i bajek oferowanych przez twórców z całego świata. Warto wiec bazując i na własnym doświadczeniu wskazać bądź też wybrać dla swojego dziecka propozycje, która z jednej strony je zainteresuje będąc jednocześnie ciekawym i wciągającym światem, który uczy i fascynuje.

Napisz komentarz