Co dobrego płynie z bajek?

Dziś pod wieloma względami znacznie łatwiej jest zorganizować czas dla dziecka. W zależności od wieku posyła się je do żłobka lub przedszkola zaś rodzic może udać się do pracy lub wykonywać inne obowiązki. W domu zaś przychodzi czas na bardziej rodzinne zadania: zabawa, posiłki, małe a czasami i większe obowiązki naszej małej pociechy. Jest to z pewnością wartościowe. Z czasem zaprocentuje to nie tylko w naszym domu. Dziecko zaznajomione z pewnymi czynnościami, nauczone systematyczności, kultury i poczucia, że nie wszystko jest zawsze podane na przysłowiowym talerzu, bardziej doceni to wszystko, co będzie mało wokoło siebie.

Czas w domu to również styczność z telewizorem oraz sprzętem elektronicznym w postaci komputerów, laptopów, tabletów oraz smartfonów. Pod pewnymi względami rodzi to pewne kontrowersje. Oczywiście najłatwiej jest dziecku włączyć bajkę w TV lub znajdującą się w Internecie. Wiele jednak wskazuje na to, że przynajmniej przez pierwsze dwa lat, należy unikać takiego postępowania, szczególnie, jeżeli weźmiemy bardziej współczesne propozycje. Te mają często nowoczesny charakter, żywą kolorystykę i szybko zmieniające się obrazy. To  nie zawsze wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, szczególnie pod kątem koncentracji. Bardziej wskazane są w tym pierwszym okresie bajki czytane przez mamę, tatę bądź dziadków. Taka atmosfera zbliża członków rodziny i tworzy więzi. Jeszcze kilkanaście lat temu, bajki były dostępne na kasetach magnetofonowych. Dziś podobne rozwiązania, słuchowiska, również dostępne są w internecie, co warto wykorzystać. Później można wprowadzać do dziecięcego świata nowe propozycje. Z czasem można wydłużać czas spędzony przed ekranem rewizora bądź tabletu lub laptopa. Warto tu też zauważyć, że szczególnie dużo bajek można znaleźć w Internecie. Dla wielu dzieci oraz rodziców jest to znacznie bardziej atrakcyjne rozwiązanie od tych telewizyjnych. Tam bowiem należy często czekać aż w programie pojawi się określony tytuł. Internet zaś umożliwia znalezienie w wielu przypadkach kolejnych odcinków konkretnej bajki. Jest to o tyle ważne, gdyż dziecko bardzo szybko wykazuje swój własny gust oraz upodobania. Jedne bajki darzy sympatią, zaś inne nie pomimo wszelkich starań i prób przekonania. Dzieci w końcu też mają niekiedy swoje zdanie i swój gust. Należy o tym pamiętać i uzbroić się w dużo cierpliwości, szczególnie wówczas, kiedy po raz setny albo i tysięczny, nasz mały szkrab chce oglądać konkretną bajkę lub odcinek serialu.

Generalnie trudno jest wskazać rodzaj bajek adekwatny do wieku dziecka i jego poziomu rozwoju. Każde, jest inne i na swój sposób indywidualne. Można tylko pamiętać o pewnych podstawach. Dla tych najmniejszych, oferowane są atrakcyjne i przyjemne treści pozbawione agresji, przemocy i innych negatywnych treści. Pod wieloma względami brak jest tam też rozmaitych podtekstów, które często były obecne w bajkach oraz kreskówkach emitowanych w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych. Dotyczy to pewnych seriali zagranicznych, które dziś z trudem zyskałyby akceptację współczesnego rodzica. Dzisiejsze bajki posiadają w wielu przypadkach walor edukacyjny. Wskazują rolę i wartość dobrego zachowania, kultury, przyjaźni oraz uczciwości. Cechy te wszyscy rodzice starają się skutecznie wpoić i przekazać, również, dlatego że nadal są to wartości uniwersalne. Nauka, morał oraz cała opisana tam historia, może posłużyć by w przyszłości wyjaśnić dziecku jak należy postępować. Z czasem, dziecko będzie wykazywało zainteresowanie innymi bajkami. Wówczas bardzo często rodzi się podział na te preferowane przez chłopców odraz dziewczynki. Choć należy zauważyć, że twórcy bajek starają się tworzyć je w taki sposób by swoją atrakcyjnością trafiały do obu grup. Prezentowane dziś bajki oraz seriale animowane w wielu przypadkach tylko częściowo przypominają te z czasów naszej młodości oraz dzieciństwa. Nie ma w tym generalnie niczego niezwykłego. Nowe pokolenie, nowe możliwości oraz pomysły na bohaterów, znajdują swoje odzwierciedlenie w prezentowanych pomysłach i rozwiązania.

Dobrą i ciekawą cechą naszych czasów, jest to, że bardzo często wraz z filmami bądź serialami dla dzieci, na rynku pojawiają się książeczki, które opowiadają historię z ekranu. Można to wykorzystać i zachęcić dziecko, by wspólnie oglądać bajkę i przewracać kartki książki. Jest to doskonała zabawa, uczy uwagi i koncentracji i pozwala wspólnie spędzić czas. Warto o tym pamiętać i starać się by takich chwil było jak najwięcej.

Pozytywne, jak i negatywne skutki oglądania bajek są szybko zauważalne. Widać to między innymi w zachowaniu dziecka, odnoszeniu się do rodziców, innych osób, jak i w relacjach z innymi dziećmi. Wówczas można podjąć decyzję, o tym czy bajka jest dla dziecka odpowiednia, czy też należy z niej zrezygnować. Decyzja należy oczywiście zawsze do rodzica. Warto więc wcześniej zapoznać się choć częściowo, z tematyką danych odcinków. Jest to zasadniczo najlepsze rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często pojawiają się nowe bajki dla dzieci.

Napisz komentarz