Co zrobić, gdy dziecko jest marudą?

Co zrobić, gdy dziecko jest marudą?

Dzień dobry/Dobry wieczór (zależy od pory dnia, w której czytasz ten poradnik Drogi Rodzicu).

Chciałabym wam przedstawić kilka sposobów na marudne dzieci – co zrobić, aby nas słuchały i żeby nie płakały np. podczas podróży, co jest bardzo uciążliwe podczas jazdy. Większość maluchów w wieku 2-5 lat ma wręcz wpisane w geny marudzenie. Sama jestem mamą i mam pod opiekę dziecko znajomych, które ma 7 lat. Mój maluch (4 latka) jest w miarę grzeczny, natomiast pociecha znajomych jest marudna – nie przez ząbkowanie, ponieważ już wyrosła z tego okresu. Czasami nie chce jeść albo nie chce umyć ząbków, dlatego przedstawię Wam kilka porad dotyczących tego problemu.

  1. Jeśli Wasz maluch marudzi w łóżku, że za wcześnie spać (sama też to robiłam w tym wieku (: ) to wieczorem zabawcie się – idźcie na spacer, małe łaskotki też pomagają. Maluch będzie śmiał się prawie do łez, a potem będzie słodko spał. Niech coś będzie Waszym rytuałem – coś co będzie znakiem, że należy spać. Musi to być także o określonej godzinie, ponieważ marudzenie nadal będzie trwało.
  2. Nie pozwól dziecku rządzić Tobą, przez jęczenie czy płacz. Maluch nauczy się, że może to użyć za każdym razem, a Ty spełnisz każdą zachciankę, żeby tylko uzyskać spokój, dlatego BĄDŹ KONSEKWENTNY. Nie ulegaj, powtarzaj, że takie zachowanie nic nie zmieni, tłumacz, ale nigdy nie błagaj, bo dziecko wyczuwa, kiedy ma władzę. Pod tym punktem muszę powiedzieć, że pomogła strategia „Nie ulegaj-traktuj jak dorosłego”, co to znaczy? Jak maluch zacznie marudzić to odpowiadaj spokojnie – bez nerwów, dziecko to też człowiek i czasami nie wie jak sobie z tym radzić. Ważne jest to, aby rozmawiać z dzieckiem na co dzień, czasami maluch marudzi, ponieważ nie zna słowa na to co czuje. I tutaj taka historyjka :

Ostatnio Mały przyszedł do mnie z płaczem, zapytałam się co się stało, a on na to „jestem źły, bo Pani poksycała na mnie” (Tak mówi i czasami staram się ćwiczyć z nim wymowę). Opowiedział mi całą historię w przedszkolu nadal płacząc, ja odpowiedziałam, że musi być sfrustrowany. Moja pociecha przestała płakać i pytała się co to oznacza. Po wyjaśnieniu Mały był w lepszym humorze.

Jak widzicie taka rozmowa potrafi czynić cuda i za każdym razem jest lepiej oraz kiedy wraca sfrustrowany mówi, że „jestem nie w sosie”.

  1. Gorzej jest, gdy maleństwo jest małe (od 5 miesięcy do roczku) i maleństwo płacze. Może to być z przemęczenia albo dlatego, że go razi słońce czy też nie dajemy mu wystarczającej ilości swojej uwagi. Dlatego, gdy maluch przeciera oczka to zasuń zasłony i pośpiewaj kołysanki. Niech śpi na zdrowie. Czasami też z powodu ząbkowania – gryzaczek pomaga.
  2. NIE słuchaj rad babć, cioć i koleżanek. NIGDY, czemu ? każde dziecko jest inne, a jeśli zbyt wiele osób się nad nim pochyla, to dziecko jest przerażone i reaguje płaczem. W pokoju może być mama z maluchem albo mama z maluchem i babcią. Dziecko nie potrafi wyrazić swoich emocji – nie mówi, więc płacze. Jestem pewna, że gdyby dziecko wtedy mówiło to na sto procent by wydarło się „Chce tylko mamę!”. Często rady babć są krzywdzące, dlaczego? Zwykle jest, że maluch lubi delikatną muzykę, jednak czasami niektóre dzieci lubią zasypiać przy… metalu albo gdy gra rock. Nie lubię – wręcz nienawidzę- gdy typowa babcia mówi, że dziecko, które słucha rocka czy metalu jest złe.
  3. Czasami dziecko wymusza w ten sposób zmianę muzyki, 7-latek znajomych słucha zwykle delikatnej muzyki, jednak zdarza się, że posłucha ze mną Linkin Park albo piosenki w stylu nightcore. Niech dziecko się rozwija, bo w ten sposób rozwija emocje oraz zasób słów (UWAGA! Piosenki z przekleństwami nie wchodzą w grę), jeśli dziecku się nie spodoba to więcej razy nie słuchamy tego utworu.
  4. Jeśli dziecko płacze podczas jazdy, co wtedy? Najpierw uszykuj torbę z jedzeniem, piciem, smoczkiem (jeśli maluch używa jeszcze), pieluszki, chusteczki czy gryzaczki. Dodatkowo może być książeczka. Jeden z rodziców powinien siedzieć obok malucha i włączyć maluchowi muzykę „ na drogę” wesołą i żywą. Jeśli nie rodzic to starsze rodzeństwo albo babcia. Należy wcześniej ustawić playlistę i dać babci do trzymania komórki czy tableta (nie każda babcia zna się na dzisiejszej elektronice (: )
  5. Czasami dziecko ma kolkę, więc weź malucha na ręce tak aby główka opierała się na ramieniu, można masować plecki maluszka tak, aby się uspokoiło. Jednak, gdy to nie pomaga to wtedy użyj lekarstwa na kolkę.
  6. Dziecko dość często płacze, ponieważ chce się przytulić i po prostu czuć bliskość. Pod żadnym pozorem nie omijaj zabawy z dzieckiem. NIGDY – bez zabawy dziecko stanie się zamknięte w sobie. Nic nie uspokaja bardziej niż bliskość mamy i taty.
  7. Jeśli dziecko będzie miało „atak płaczo-agresji” w sklepie to weź go na dwór, do samochodu i małżonek niech zrobi zakupy. Nie strasz dzieci „Cicho albo ta Pani cię porwie”. To nie tak to działa. Przez takie akcje maluch będzie panicznie się bał nawiązywania nowych znajomości. Jeśli masz zamiar zrobić zakupy zrób to kiedy maluch śpi albo weź nosidełko. Gdy pociecha jest większe to po prostu stań obok niego i tłumacz, że czegoś nie możesz kupić, olewaj spojrzenia innych, że jesteś złym rodzicem. (nawiązanie do punktu 2- nie pozwól sobą rządzić).

Napisz komentarz