Czego dzieci powinny się uczyć, żeby być dobrym człowiekiem/rodzicem?

Dzieci uczą się świata za pomocą rodziców, nauczycieli czy znajomych, a każdy może uczyć nieco innych wartości. Dla niektórych ważne jest aby być sobą w każdym znaczeniu tego słowa, przez co może być tępione przez innych – na przykład chłopiec może lubić róż, a przez innych chłopców będzie to nie do pomyślenia i będzie przez to zhejtowany. Teraz świat dąży do tego, aby człowiek był taki sam oraz uzależnił się od smartfonów i innych urządzeń, a zwłaszcza internetu.

Dziecko potrzebuje zrozumienia oraz czułości, a każde dziecko jest inne i potrzebuje tego więcej lub mniej. Część dzieci wynosi z domu przemoc – klapsy. Mimo tego, że czasami nie chcą robić robią to nieświadomie, a słowo „przepraszam” przychodzi z trudem. Wiele rodziców zadaje sobie pytanie jak powinien uczyć dziecko, aby sobie radziło w życiu.

Najważniejsze, według mnie, jest to aby nie dawać dziecku wszystkiego – ponieważ ważne jest to aby dziecko było szczęśliwe z tego co ma i cieszyło się z małych rzeczy, bo później może być sytuacja, że nic już je nie ucieszy. Warto aby dziecko uczyć się przedsiębiorczości – oszczędzanie chociaż z najmniejszej kwoty, przez co może sobie kupić coś o czym marzy i wspierać je w dążeniu do celu.

Dziecka nie powinno się wyręczać w pracach domowych ani nie powinno się pisać wypracowań za dziecko, ponieważ dziecko w przyszłości nic nie zrobi. Czasami mamy dzwonią do kolegów z klasy dziecka pytając o prace domowe, a czasami wychodzi na to że już zrobił pracę domową i staje się pośmiewiskiem całej klasy. W tej sytuacji dzieci zamykają się w sobie i nie chcą dawać mamie zeszytów albo opuszczają się w nauce ze stresu. Dziecko może motywować muzyka relaksacyjna, przez co uspokaja się i potrafi się skupić na zajęciach oraz pracach domowych.

Uczenie się wierszyków czy piosenek pozwala na redukcję stresu przez co dzieci stają się weselsze oraz mogą lepiej skupić się na tym co robią, ponieważ stres powoduje, że dzieci robią się płaczliwe.

Najważniejsze są również trzy „magiczne” słowa : proszę, przepraszam i dziękuje. Przy nauce tych słów warto też zmienić swoje zachowanie oraz też ich używać. Rodzice powinni przełamać się i też zacząć ich używać, dlaczego? W głowie dziecka jest schemat:

– mama coś zabroniła (nie krzyczymy w złości)

– mama robi to co mi zabroniła

– skoro mama może to i ja

Dzieci w kwestii pomocy od początku mają w sobie chęć bezinteresownej pomocy dla innych ludzi jeśli ktoś cierpi to dziecko – chociaż nie umie mówić to rozumie potrzebę drugiej osoby. Dlatego warto aby dziecko było utrzymane w atmosferze miłości i zrozumienia.

Napisz komentarz