Czy pozwolić dzieciom oglądać YouTube?

Teraz dzieci coraz częściej sięgają po smartfony, tablety i tablety niż dzieci np. z roczników 97’ czy 90’. Czy to dobrze? Po części tak, a  po części nie. To zależy od wieku malucha na co wchodzą, ponieważ jest wiele kanałów, które zajmują się czymś innym. Należy uważać co dzieci oglądają, ponieważ  istnieją na YouTube kanały typu: gameplay (grają w gry) czy nawet commentary video (właściciel kanału opisuje twórczość innego twórcy). Jestem mamą 4-letniej Zuzi i 15-letniego Sebastiana. Sebastianowi daje więcej swobody niż Zuzi. Zuzia ogląda bajki razem ze mną czy nawet ostatnio oglądała ze mną „Historia bez cenzury”. Interesuje ją historia, natomiast Sebastian chce dochodzić do prawdy i nie lubi dram ?

Ostatnio mój kochany synek zapytał się co sądzę o kanałach „Okiem Fabiana”, „Psycho” i „Kokainowy Baron”. Przejrzałam po kilku filmikach każdego z twórcy i… pozwoliłam mu oglądać każdego z nich, Dlaczego? Co prawda na pierwszych dwóch są przekleństwa, ale starają się coraz mniej, ale pokazują prawdę na temat Youtuberów, ich pracy oraz głupotę dzieci. Na przykład : jaka normalna matka pozwala, tak na oko, 12-letniemu synowi nagrywać na yt jak niszczy klawiaturę?! Co prawda Psycho przeklina, ale się nie dziwię. Podobnie jest z Okiem Fabiana. Natrafiłam na filmik, gdzie omawiał twórczość jakiejś Nanami Chan. Opowiadał jak owa Nanami mówi, że plagiat nie ma definicji prawnej. Że co proszę?! Uczy dzieci jak należy kopiować, mówi na temat samobójstwa, nawet pokazuje jak można to zrobić i jeszcze biednie 10-letnie dzieci chcą być jak ona. Sama bym przeklinała na samą głupotę dzieci jak Nanami i jeszcze obraża dzieci. Przekleństw można oduczyć, ale nie głupotę! I jeszcze został Kokainowy Baron (będę w skrócie mówić Baron). Co prawda kanał powstał niedawno, ma kilka filmików, ale na filmach są czytane rzeczy, które człowiek zwykle unika jak stereotypy czy to jakimi człowiekami jesteśmy. Szczerze polecam, niech dzieci nauczą rozróżniać się prawdę od kłamstwa no i niech wystrzegają się głupoty.

Dla Zuzi jest wiele kanałów, które wstawiają bajki typu „Marta mówi” czy „Niedźwiedź w wielkim niebieskim domu”. W takich bajkach dzieci uczą się empatii i potrzeby niesienia pomocy, tak jak w bajce „Krecik” czy „Miś Uszatek”. W każdym z odcinków jest nowa lekcja do nauki, które dzieci powinny pamiętać. Niestety jest mało takich kanałów, które są bezpieczne dla dzieci w wieku Zuzi.

Do następnego razu ?

3 komentarze

 1. Cichy Wielbiciel Redaktora Tego Artykułu
  Bardzo fajny artykuł, redaktor widać, że zagłębił się w temat...
  Napisz komentarz Lipiec 28, 2017 at 10:25 am
  • Redaktor
   Dziękuję, zagłębił się i to bardzo :)
   Napisz komentarz Lipiec 28, 2017 at 10:42 am
 2. PISowa mama
  Później dziwić się, że dzieci wyrastają na tępe dzidy oglądając takie kanały. Pani redaktor albo jest bardzo młodą mamą, nieznającą życia, albo mamą, która nie potrafi wychować swoich dzieci.
  Napisz komentarz Luty 26, 2018 at 10:26 am

Napisz komentarz