Dlaczego dzieci lubią się bać?

Jak psychologowie stwierdzili już półtoraroczne dzieci lubią się bać jak mama wyskakuje znienacka zza framugi czy szafki i krzyczą „buuu!” to dziecko na początku delikatnie się boi, ucieka albo po prostu od razu chichocze. Dzieci od czasu niemowlęctwa do około 5 roku życia może bać się bajek, a zwłaszcza bajek gdzie są czarownice, wampiry i inne straszności. Powstaje wiele filmów i seriali, które mają dać mroczny klimat, żeby dziecko poczuło dreszczyk emocji.

Na pewno nie musimy szukać daleko, ponieważ część epizodów z Scooby-Doo może być straszna (zwłaszcza te na Halloween). Później może być Koralina czy też „Spirited Away”, gdzie jest to film w pełni animowany, gdzie został stworzony w Japonii. Dla dzieci, które chodzą do pierwszych klas podstawówki można włączyć „Gęsia skórka”, „Martwe Zło” czy też „Księżniczkę Mononoke”, gdzie ostatnie to także produkcja Japończyków. W księżniczce pojawia się motyw walki człowieka z naturą, która próbuje się bronić własnymi siłami – kłami, łapami, racicami i nie tylko. Dziecko może się przerazić duszków lasu, które wyglądają jak szkieleto-duszki z trzema otworkami, gdzie co jakiś czas słychać coś na kształt łamiących się kości i przekrzywiają główkę. Pomimo cienia „grozy” dziecko uczy się, że strach jest tylko naszą wyobraźnią i nie musimy się bać danego filmu. Dla niektórych dzieci w wieku 3 lat może być straszny nawet „Hotel Transylwania”, a „Gremliny” atakujące w święta jeszcze bardziej, ponieważ mogą nie dostać swoich wymarzonych prezentów, a dzieci często w tym czasie dostają wielkie pluszaki, żeby czuć się bezpieczniej i żeby zasłoniły większość ekranu albo i całość.

W późniejszym wieku również lubimy oglądać filmy, a to tylko dlatego, że podświadomie wiemy, że strach dobrze działa na nasz układ, a zwłaszcza na krwionośny. Ludzie, którzy oglądają horrory czują się bardziej dotlenieni. Często nie oglądamy horrorów sami – z bliską osobą lub pieskiem, który będzie nas ochraniał, a także może rozśmieszyć nas do łez jeśli on się bardziej przestraszy od nas co spowoduje rozluźnienie naszych mięśni. Dzieci mogą się jąkać po horrorze, ale to tylko wtedy, kiedy dziecko jest bardzo wrażliwe i zawsze było zamknięte w sobie, dlatego warto rozmawiać z dzieckiem na temat strachu.

Napisz komentarz