Doctor Who

Doctor Who był produkowany od 1963r. na stacji BBC/BBC HD, z czasem serial zyskał popularność ze względu na wyobraźnię jak i postać i charakter głównego bohatera. Serial na przestrzeni lat zyskał wiele fanów, głównie w Wielkiej Brytanii jak i USA.

Głównym bohaterem jest Doktor – ostatni Władca Czasu, gdzie podróżuje w swojej TARDIS, która jest statkiem kosmicznym. Według Doktora ma ona tyle pokoi/pomieszczeń ile domów jest na Ziemi i można się w niej zgubić. Od wejścia widzimy konsolę, która jest obsługiwana przez samego Doktora. TARDIS z zewnątrz wygląda jak budka policyjna, z czego ludzie, którzy towarzyszą Doktorowi podczas pierwszego spotkania dziwią się na ten widok z charakterystycznym „Ona jest większa w środku!”. Doktor jest obcym, który wygląda jak człowiek, ale z tą różnicą że ma dwa serca, czyli dwa krwioobiegi.

Doktora grało jak dotąd dwunastu aktorów, z czego każda przemiana Doktora była nazywana regeneracją, nawet jeśli rany były śmiertelnie. Władcy Czasu są nieśmiertelni, ale jednak wrażliwi na ból i rany fizyczne (strzał z broni) z czego mogło to zabić Władcę. Każde wcielenie Doktora miało inny wygląd, a co najważniejsze inną osobowość, jednak te same wspomnienia. Każde wcielenie częściowo przechodzi wewnętrzną przemianę tak jak w przypadku dziewiątego Doktora. Co ciekawsze TARDIS jest przedstawiana jako istotą rozumna, pomimo że jest maszyną. To jest ze względu na to, ze w środku TARDIS jest wir czasu (czasoprzestrzeń), która daje energię na podróże jak i czasoprzestrzeń pozwala TARDIS na komunikację z Doktorem. Do tej pory rolę Doktora odgrywali William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith oraz obecny Doktor, czyli Peter Capaldi. Dla młodszych dzieci podróże w czasie są utożsamiane z magią. Co ciekawsze każdy reżyser miał inne pomysły na odtworzenie danej sceny, co często jedna historia wyklucza drugą, ale z drugiej strony wykazuje, że czas i perspektywa czasu dla każdego jest inna. Doktor czasami podróżuje sam, jednak często zabiera ze sobą towarzyszy, którzy pod koniec serii odchodzą z innych powodów, co często łamie serca Doktora. Historie uwzględnione w serialu są albo historyczne albo wymyślenie, np. istnienie w tym uniwersum (tutaj to historia serialu albo także czasoprzestrzeń) trzech różnych wersji upadku mitycznej Atlantydy, z czego aż dwie były tematem telewizyjnych przygód Doktora. Sam Doktor mówi, że czas to nie łańcuch przyczynowo skutkowy, a prędzej „fikuśna” kuleczka, w której decyzje jednej historii, jednej rzeczy może oddziaływać na inne, ale niekoniecznie. Ponadto czas ma w swojej historii punkty, których nie można zmienić jak na przykład w odcinku specjalnym „Let’s kill Hitler”, gdzie nie można było zmienić w tym momencie historii, ponieważ mogło dojść do czegoś co zniszczyłoby ludzkość. Czas w jednym z odcinków był określony jako „Czas ma holistyczną strukturę, podobną do balonu. Jeśli nieudana próba podróży przekłułaby w nim dziurę, wszechświat umarłby w przeciągu wieków” albo także do tafli szkła. Jedno zdarzenie, które miało być a się nie odbyło tworzy „rysę” w czasoprzestrzeni przez co kolejne tworzą większe lub mniejsze, dlatego czasoprzestrzeń może się zawalić – zniknąć.

Doktor jako kolorowa postać, a czasami również kontrowersyjna postać walczy ze złem w świecie, pokazuje że człowiek może się zmienić. Co ciekawsze nie używa broni (miecz, strzelba, pistolet). Doktor chce uratować świat przez dobroć, choć czasami mu to nie wychodzi. Każdy z fanów może się utożsamić z bohaterem jak i towarzyszami. Doktor w każdym z odcinków przeżywa inną historię, a do najbardziej znanych wrogów Doktora można zaliczyć: Daleków (wyglądem przypominają pieprzniczki z mikserem i przepychaczką do WC), Mistrza (pochodzącego z tej samej rasy co Doktor), Cybermenów (będących, analogicznie do Daleków, ekstremalną wersją komunistów), jaszczuropodobnych Lodowych Wojowników (mieszkańcy Marsa), kochających wojnę Sontaran, zmiennokształtnych Zygonów, przypominające statuetki na cmentarzu Płaczące Anioły czy tajemniczych, ubranych w garnitury obcych zwanych Ciszą. Dlatego serial jest skierowany dla dzieci powyżej 5-7 lat. Każda opowiedziana historia jest alegorią walki z samym sobą jak i ze swoimi lękami. Dodatkowo w Doktorze dominuje dość specyficzny humor, charakterystyczny dla danego wcielenia. Przez co każda z nich przekazuje coś innego jak i ma inne powiedzonko, które nadużywa. Humor, który przepełnia 10 i 11 wcielenie ukazuje jak ważna jest przyjaźń i miłość, co pokazuje nam ten dialog :

Doktor: Jesteś Amelią!

Amelia: Jesteś spóźniony!

Doktor: Jesteś tą małą dziewczynką, Amelią Pond!

Amelia: Jestem Amelią, a ty jesteś spóźniony!

Doktor: Co się stało?

Amelia: 12 lat.

Doktor: Uderzyłaś mnie kijem do krykieta.

Amelia: 12 lat!

Doktor: Kij do krykieta!

Amelia: 12 lat i 4 psychiatrów.

Doktor: Czterech?

Amelia: Ciągle ich gryzłam.

Doktor: Dlaczego?

Amelia: Mówili, że nie istniejesz.

Co pokazuje,  że każdy towarzysz jest jedyną i niepowtarzalną istotą, która może zmienić Doktora (rozbudzić miłość), a także może zmienić świat, który niekoniecznie może wiedzieć o tym, dlatego serial pokazuje jak bardzo człowiek może się zmienić, a także jak jedna osoba może zmienić drugą tylko przez obecność i wsparcie, które dość często wystarczy dla danej osoby. A największą mocą, która zmienia człowieka jest miłość.

Napisz komentarz