Pozory potrafią mylić – jak to pokazują w bajkach?

Bajki czytane czy w postacie ekranizacji jako film animowany w wielu przypadkach pokazują pewną dwoistość i zróżnicowanie świata, w którym żyjemy. Zamiast czerni i bieli ukazują często, że jest w nim znacznie więcej barw i ich znaczeń, szczególnie w sytuacji, kiedy mamy dłuższą serię odcinków. Jednak nim dzieci dojdą do tego etapu dowiadują się na generalnie prostych przykładach o znanym wszystkim stwierdzeniu, że „nie ocenia się książki po okładce”. Pierwsze pozorne oceny oraz wygląd mogą okazać się bardzo złudne i mylące. Dorośli to doskonale wiedzą, choć niestety niekiedy zapominają, być może zatracając w dorosłym życiu część swojej dziecięcej ufności. Jednak dzieci muszą odkryć, również za sprawą bajek, kreskówek i animacji, że to, co na pierwszy rzut oka widać, nie zawsze jest prawdziwe.
W takim przypadku z pewnością doskonale sprawdzi się pewna klasyka, czyli „Brzydkie kaczątko”. Historia doskonale znana, jak to małe „kaczątko”, które jest tylko z pozoru brzydkie i z tego powodu jest odrzucane, z czasem okazuje się być pięknym i silnym łabędziem. Bajka ta doczekała się wielu pięknych wydań drukowanych i równie efektownych i wyjątkowych ekranizacji, najczęściej animowanych. Jednocześnie jest to doskonałą opowieść o dojrzewaniu, o tym jak z biegiem lat wszystko się zmienia oraz o tym jak bardzo może zmienić się postrzeganie pewnych osób w naszym otoczeniu. Pewnym współczesnym odpowiednikiem tej historii może być bajka o pewnym ogrze. Te najczęściej przedstawiane w złym świetle stworzenia nie mają najlepszej opinii. Jak się jednak okazuje Shrek, choć zielony i z nieciekawą aparycją skrywa coś więcej niż tylko swój pozorny wygląd, który sam porównuje do cebuli, która ma warstwy. On też ma warstwy, które zrzuca z siebie w miarę jak bliżej go poznajemy. Choć generalnie nie zmienia się w pięknego księcia a za towarzysza ma osła a nie białego rumaka, zdobywa księżniczkę i przełamuje pewne tabu, że to, co brzydkie musi być złe. On jest tylko przykładem, bądź też aż przykładem i dowodem na to, że pozory mogą mylić, szczególnie w dzisiejszym świecie, który jest tak zróżnicowany.
Warto tu również wspomnieć o innej historii. Tam gdzie spotyka się „Piękna i Bestia” trudno spodziewać się wielkiej miłości oraz oddania. Jednak takie spotkania zdarzają się naprawdę, również w naszym życiu. Tu ponownie pozory okazują się złudne a powierzchowny wygląd przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie w sytuacji, kiedy w grę wchodzi wielkie uczucie, miłość, oddanie oraz więź bliskich sobie osób. Jednocześnie należy zwrócić uwagę tu na rolę siły, jaką należy wykazać się w dążeniu do walki o uczucie i o przeciwstawieniu się stereotypowym poglądom na daną osobę. Częściej, bowiem trzeba pokazać siłę i samozaparcie by być z kimś, kto jest inny od otoczenia, niż jest taki sam jak ono. Wszystko przychodzi z czasem, poznanie, uczucie a niekiedy i miłość. Jednak czasu, nie zawsze mamy (niestety) wystarczająco dużo.
Dobierając odpowiednie bajki do czytania oraz te do oglądania kształtujemy osobowość dziecka i jego świadomość wraz z empatycznym podejściem do życia oraz osób w jego otoczeniu. Tak naprawdę nikt nie wie jak potoczą się nie tylko nasze własne losy a tym bardziej dzieci. Wybierając odpowiednia „literaturę” możemy ukształtować świadomość dziecka w traki sposób by potrafiło spojrzeć nieco głębiej niż tylko pod zewnętrzną otoczkę oraz skorupę, którą część osób się okrywa. Pozwoli to być mu dobrym i przyzwoitym człowiekiem, który będzie mógł sobie zawsze spojrzeć w twarz.

Napisz komentarz