Przemoc w bajkach

W pewnym wieku dzieci znacznie więcej czasu zaczynają spędzać przed ekranem telewizora lub przed monitorem, tabletem. Najczęściej oglądają wówczas bajki oraz programy, które je interesują. Zawsze jednak rodzic lub opiekun powinien mieć kontrolę oraz wiedzę na temat tego, co dziecko ogląda. Dotyczy to szczególnie Internetu. Już coraz młodsze dzieci korzystają z jego możliwości, to zaś powinno dodatkowo budzić naszą czujność. Rozwiązaniem staje się wówczas program, który umożliwi sprawowanie kontroli rodzicielskiej i pozwoli na dostęp dla dziecka tylko na strony o określonej treści.

Dziecku należy jednocześnie powtarzać, że to, co widzi w bajkach, telewizji i programach nie są prawdziwe. Bardzo często utożsamiając się z daną bajką lub bohaterem dziecko może wykazywać skłonności do nieuzasadnionej agresji, przemocy po przez próby naśladowania jego zachowania. Kwestia przemocy w bajkach jest widoczne coraz częściej. Dotyczy to również w tych dla nieco starszych pociech. Oczywiście możemy sięgać po bajki z naszego dzieciństwa. Tu ich akceptacja i preferowanie w oczach dzieci wygląda naprawdę bardzo różnie. Podczas kiedy dzieci chętnie oglądają takie bajki jak „Krecik”, „Smerfy” czy Gumisie”, inne większe zainteresowanie wykazują dla „Reksia”, „Świnki Peppa” lub innych im podobnych. Tym, co je charakteryzuje to niezbyt skomplikowana fabuła, krótki czas trwania odcinka oraz generalnie brak przemocy. W przypadku dzieci, które dopiero kształtują swoja osobowość i wypracowują wzorzec zachowania jest to szczególnie ważne. W ich przypadku często ważniejsze jest nabywanie wiedzy o otaczającym świecie oraz uczenie się sposobów jak sobie radzić w dziecięcym życiu, rozwiązywanie drobnych (a później większych) problemów. W zależności od bajki, kreskówki oraz filmu animowanego, mogą one skupiać się na jednym, kilku lub wielu takich zagadnieniach.

Bohaterami są najczęściej zwierzęta, maskotki lub inne wytwory wyobraźni, jednak rzadko, której można odmówić wiedzy i doświadczenia dorosłej osoby. Z tego powodu przekazują one wartościowe treści. Mające wartość ponadczasową są akceptowane i często promowane w każdym wieku. Pomagają zrozumieć świat a często również różnice pomiędzy dobrem a złem. Można również pokazać i inne bajki, które choć nieco zapomniane również pokazują świat bez przemocy. Tak też jest w przypadku bajki o strażaku Sam, listonoszu i jego kocie oraz rozmaitych pociągach i żółwiu imieniem Clifford a innym razem Prot. Pozwala to na wzmocnieniu wartości dobra w oczach dziecka. Z czasem przyjdzie również na wprowadzenie ciemnej strony mocy w życie dziecka, jednak warto ten moment nieco odwlekać. Bajki, szczególnie te dla starszych dzieci i młodzieży zawierają zdecydowanie więcej przemocy, kształtując jednocześnie nie zawsze akceptowane różnice pomiędzy złem a dobrem. To sprawia, że warto bliżej przyjrzeć się temu, co i jak oglądają dzieci.

 

Napisz komentarz