Przyczyna depresji u dziecka

Przyczyna depresji u dziecka

Dzieci przeżywają wszystko podwójnie, a to co dorośli uznają za błahe są dla nich zbyt poważne jak na przykład przeprowadzka do innej miejscowości i utrata przyjaciół, bo „możesz znaleźć nowych”. Często w tym momencie dzieci mogą paść ofiarą znęcania się oraz odrzucenia, przez co dziecko może czuć się źle w nowym otoczeniu.

Zwykle rodzice to bagatelizują albo uznają to jako bunt, że się przeprowadzili. Może być również sytuacja, że rodzice będą myśleć, że sytuacja przeminie z wiekiem. Dzieci, które są introwertykami mają trudniej w wyrzuceniu z siebie emocji, a czasami to się dzieje z powodu braku czasu przez rodziców, bo są zabiegani – praca, dom, sen, praca, dom… Brakuje czasu dla dziecka na zabawę czy po prostu być blisko siebie.

Dzieci w młodszym wieku mogą mieć depresję, jednak jest ona niezbyt dostrzegalna, przez co choroba może się pogłębiać. Co jest powodem do depresji? Brak poczucia bliskości i miłości od rodziców/ rodzica.

W późniejszym wieku jeśli widzimy, że dziecko coraz bardziej zamyka się w sobie zwykle taki problem jest bagatelizowany albo rodzic wysyła dziecko na dwór. Często dzieci zaczynają rysować coś związanego ze śmiercią oraz złamanym sercem. Często dzieci takie mają wybuchy złości, stają się opryskliwe albo odwrotnie – płaczliwe i zamknięte w sobie.

Często osoby zamknięte w sobie muszą być kontrolowane przez psychologa, ponieważ potrafi wyciągnąć złe emocje oraz pokonać ich strach. Większa ilość dzieci z depresją powoduje to, że rodzice nakładają większą ilość poprzeczek, a także coraz więcej dzieci pada ofiarą hejtu, co powoduje zmniejszoną samoocenę oraz wartość samego siebie. Oprócz problemów w rodzinie dochodzi fakt, ze nauczyciele często piętnują takie dzieci etykietkami typu „nieuk” , „leniuch” czy „jesteś niekomunikatywny” co dziecko bierze do siebie i jeszcze bardziej się dołuje. W przyszłości może dojść do sytuacji gdy dziecko będzie się cięło albo będzie odnajdywało ukojenie w narkotykach i alkoholu.

Napisz komentarz