Przygody Merlina

Przygody Merlina to serial, który powstał na podstawie legend Arturiańskich, które były przekazywane na terenie Wielkiej Brytanii o bohaterskim Królu Arturze, który zjednoczył całe królestwo za pomocą czarodzieja Merlina, miecza o nazwie Excalibur oraz przyjaciół jaką była Ginewra (Gwen), która stała się później królową Camelotu. Przez co legendarny król prawdopodobnie miał swój historyczny pierwowzór – władca ten żył na przełomie V i VI wieku. Pojawiają się magiczne stworzenia jak gryfy (latające lwy o skrzydłach i głowach orła) czy smoki jakim był Kilgharrah (Wielki Smok). Merlin jako jeden z potężnych czarodziejów był ostatnim Władcą Smoków. Głównymi postaciami jest tu Merlin wraz z Arturem, którzy po jakimś czasie stali się przyjaciółmi.

Merlin to najprawdopodobniej najpotężniejszy z czarodziejów oraz Władców Smoków, którzy rozumieli język smoków. Smoki mają swój język oraz najprawdopodobniej pomiędzy sobą używali telekinezy. Merlin od dzieciństwa potrafił używać magii, kiedy zwykli czarodzieje poznawali swój dar po 12 roku życia (12 wiosen). Oprócz imienia Merlin druidzi nazywali go Emrys, co oznacza nieśmiertelny. Według Wielkiego Smoka Merlin miał za zadanie pomagać Arturowi i stworzyć Albion – zjednoczone królestwo, gdzie wszyscy są sobie równi, przez co dodatkowo łączy się z Okrągłym Stołem. Jest legenda, która mówi, ze na początku król miał prostokątny stół, przy którym każdy się kłócił by być najbliżej króla, dlatego Merlin wprowadził okrągły stół, który miał oznaczać równość wobec każdego i to, że król wysłucha wszystkich z tą samą uwagą. W serialu żył w czasach, kiedy Anglią rządził Uther Pendragon, który zakazał na zamku braku magii, a za magię przypłacało się życiem.  Po przybyciu na Camelot Merlin idzie pod opiekę Gajusza, który kiedyś także uczył się magii. Merlin używa magii tylko do czynienia dobra, samoobrony czy obrony Artura, czasami także żeby pomóc sobie w pracy. Podczas czarowania jego oczy szaro-niebieskich stają się złote. W jednym z odcinków traci moc przez Morganę (co może być prawdą). Jego ojcem jest Balinor, który był Ostatnim Władcą Smoków, a zakochał się w Hunith, siostrą Gajusza.

Kolejnym głównym bohaterem jest Artur Pendragon, który jest obiecanym królem, który miał zjednoczyć całe królestwo. Na początku serialu widzimy go jako roztrzepanego, humorzastego, lekkomyślnego i roztrzepanego młodzieńca, jednak z czasem mężnieje. Na początku widać, że być pyskaty co mogą potwierdzić pierwsze kłótnie z Merlinem, co łączy humor i prostotę. Artur był jedynym dzieckiem Uthera Pendragon i Ygraine de Bois, jednak urodził się za pomocą magii, co zakończyło się śmiercią Ygraine, ponieważ według magii jedno zwrócone życie oznacza jedną śmierć. Artur zostaje przyjacielem Merlina, gdy ten uratował mu życie z rąk Mary Colins pod postacią Lady Helen. Artur przechodzi wewnętrzną przemianę w drodze do stania się królem. Kocha swoich poddanych i mógłby oddać za nich życie. Artur wciąż czasami zachowuje się jak chłopiec elementów jego osobowości w szczególności do Merlina, któremu często dokucza, czasami nie słucha jego rad i działa na własną rękę, co czasami jest tragiczne w skutkach.  Miał lepsze podejście do magii niż jego ojciec, czyli uważał, że nie wszyscy czarodzieje są źli, że to człowiek wybiera czy chce być tym dobrym czy tym złym. Był zżyty z Merlinem, nawet jeśli ten nazywał go osłem, ciotą czy idiotą. Jest osobą z poczuciem humoru, ale potrafi także być poważny jeśli wymaga tego sytuacja. Co najważniejsze ożenił się z Gwen (Ginewra), która później zdradziła go z Lancelotem – Rycerzem Okrągłego Stołu.

Wiele z postaci, które się pojawiło w serialu – Morgana, Lancelot, Mordred i inne postacie są wymienione w legendach arturiańskich, ponieważ dają to średniowiecznym rycerzom wzór do naśladowania, a dzieci uczy, że człowiek dobry może stać się złym jak i odwrotnie. Każdy człowiek wybiera dobro i zło. Według legend człowiek  jest tylko dobry, tylko że pycha, zazdrość i nienawiść niszczą co jest pokazane w serialu. Dziecko uczy się czegoś nowego (odwzorowanie legend) jak i to czym są ważne wartości w życiu jakim jest miłość, szacunek i dobre serce. Pokazuje, że zawsze z złej sytuacji można jakoś wyjść na prostą i otrzymać korzyści. Pokazuje, że zawsze można liczyć na zaufanych przyjaciołach bez względu na wszystko.

Napisz komentarz