Smerfy

Smerfy to kolejna bajka, która podbiła serca dzieci jak i dorosłych. Bajka zaczyna się od słynnych słów „hej dzieci jeśli chcecie…”. Przedstawia ona przygody małych niebieskich ludzików, które starają się chronić ludzkość przed złym czarodziejem Gargamelem i jego wrednym kotem Klakierem, jednak w komiksie miał na imię Azrael. Głównymi bohaterami są:

Papa Smerf – najstarszy, oprócz Dziadka Smerfa, członek wioski smerfów. Ma on ok 540. Ma czerwone ubranko i czerwoną czapkę. Papa Smerf na początku był trochę nerwowy, ale z czasem złagodniał. Odczarował Smerfetkę, która z czarnego smerfa stała się blond pięknością. Posiada księgę magii, która pomaga smerfom i nie wyrządza krzywdy. Za przyjaciela ma między innymi Ojca Czasu czy Matkę Naturę oraz Piórka (bocian), który przywozi do wioski małe smerfusie. Jedyny smerf, który posiada brodę.

Kolejnym smerfem jest Ważniak, który jako jedyny nosi okulary. Próbuje narzucić na inne smerfy swoje zdanie. Jeśli coś chce zawsze powtarza „Papa Smerf zawsze powtarza, że…”. często zostaje wyrzucony przez smerfy poza wioskę i spada na głowię łamiąc okulary. Często donosi na inne smerfy oraz wygląda na kujona.

Smerfetka – jedyna kobieta w wiosce smerfów, później jeszcze dochodzi jej siostra Sasetka. Została stworzona przez Gargamela, jednak później smerfy „zaraziły” ją dobrocią, a Papa Smerf przy użyciu magii zmienił jej ciało. Początkowo miała czarne włosy, a po przemianie blond. Nosi białą sukienkę oraz białe pantofelki na obcasie. Jej hobby to hodowla kwiatków przy nuceniu „smerfnej” piosenki. W komiksie Smerfetka była tylko w kilku epizodach i odeszła z wioski, natomiast w serialu została na dłużej.

Osiłek to 20-letni smerf, którego pasją jest siłownia. Na ramieniu ma serce przebite strzałą i co chwile podnosi ciężary. Nie lubi zachowania Ważniaka i denerwuje go to. Można powiedzieć, że Ciamajda jest jego przeciwieństwem, ponieważ co chwila się przewróci albo uderzy oraz wyróżnia Ciamajdę to, że zbiera kamienie.

Zgrywus to kolejny smerf, który pojawia się najczęściej. Lubi żarty oraz płatać figle. Jego największym żartem jest prezent niespodzianka, który wybucha po otwarciu. Większość smerfów się na to nabiera, a najbardziej Ważniak.

Malarz ma duszę artysty oraz co chwila maluje krajobrazy oraz Smerfetkę. Jest ubrany w czerwony płaszczyk oraz ma na szyi czarną muszkę. Czasami chodzi z paletą, pędzlem i farbami w ręku.

Czasami pojawia się smerfik Nat, który ma 150 lat, chodzi boso. Nosi czapkę zrobioną z wikliny i brązowe ogrodniczki. Jest bardzo miły i umie porozumiewać się ze zwierzętami. Przyjaźni się z różnymi zwierzątkami np. motylkiem Trzepotką. Jest wielkim miłośnikiem przyrody. Gdy był dorosły wszędzie chodził z motylami.

Dodatkowo w nowszych seriach dochodzi Pieszczoch – szczeniak należący do smerfów, a w szczególności smerfików (m.in. Nat). Pieszczoch był prezentem dla Papy Smerfa od Homnibusa. Chroni smerfy przed Klakierem. Na szyi ma zawieszoną obrożę z magicznym medalionem, której nie można zdjąć. Czasami przenosi wiadomości.

Smerfy uczą dzieci, że nie należy być złym, ponieważ nie osiągnie swoich celów, a także tego, że opłaca się być dobrym. Uczy takich wartości jak przyjaźń i dobroć, a także aby robić wszystko do osiągnięcie swojego celu jednak nie kosztem drugiej osoby.

Napisz komentarz