Star Wars

Historia jak i uniwersum Gwiezdnych Wojen jest wielkie również z powodu licznych raz zamieszkujących galaktykę w tym uniwersum. Każda rasa i zgrupowania (m.in. Zakon Jedi) ukazują wiele wartości i pokazuje jak łatwo może zmienić się człowiek, a widzimy to na przykładzie Anakina (Darth Vader), później dowiadujemy się, że to ojciec Luke’a Skywalkera. Jest oryginalna trylogia, która daje początek trzem kolejnym oraz masie spin-offów, a także książek i komiksów czy fanfiction.

Fabuła w całej serii się zmienia, a zapoczątkowana została w 1977 roku premierą filmu Star Wars (z podtytułem: Część IV – Nowa nadzieja). W kolejnych latach: Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983). Te filmy stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych wojen, kolejna trylogia prequeli została wydana w latach 1999-2005. W 2015 roku odbyła się premiera filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, który zapoczątkował trylogię sequeli. Ponadto w 2016 roku miał premierę film Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie, który zapoczątkował serię spin-offów.

W serii pojawia się kilka postaci, które mają istotną rolę w całej serii:

Anakin Skywalker – jest synem Shmi Skywalker. Nie miał ojca tak jak twierdziła matka. Spotyka Obi-Wana oraz później staje się jego uczniem. Po śmierci matki, a później Padmé, która była jego żoną stał się Darthem Vaderem, który stał się największym i najgroźniejszym z Mrocznych Jedi. Traumatyczne dzieciństwo, strach i gniew spowodowało, że szybko przeszedł na stronę zła. Nie wiedział, że Luke i Leia są jego dziećmi. W ostatnich chwilach swojego życia przeszedł na stronę dobra oraz oddał życie za swojego syna Luka, co ostatecznie łączy z Mocą.

Yoda – zielony, metrowy „elf”, który jest najpotężniejszym z Zakonu Jedi. Szkolił Obi-Wana, a później Luka. Miał charakterystyczny sposób mówienia – „Kiedy wiek 900 lat osiągasz, gorzej wyglądać będziesz!”. Nikt nie zna jego rasy, co czyni go wyjątkowym. Był przeciwny szkolenia Anakina, ponieważ wyczuwał w nim strach, który czyni Anakina uległym złej mocy. Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z starożytnego języka z terenu Indii Yoddha, co oznacza wojownika.

Luke Skywalker- syn Padmé oraz Anakina. Ma w sobie wielką moc oraz po śmierci Yody stał się największym i najpotężniejszym wojownikiem Zakonu. Luke postanowił szkolić nowych rycerzy Jedi w celu odbudowania Zakonu, jednak po zbuntowania się Bena, syna Hana i Lei, nie chciał już szkolić nowych rycerz. Ben przeszedł na ciemną stronę mocy w ślad za swoim dziadkiem Darthem Vaderem. Stał się założycielem Akademii Jedi oraz bronił jej wraz z Kylem Katarnem.

Leia Skywalker- siostra bliźniaczka Luka. Posiada ogromną moc jak jej brat czy ojciec Anakin (Darth Vader). Odmówiła szkolenia na rycerza Jedi, a później została matką Bena, który przeszedł na ciemną stronę jak swój dziadek. Aby pilnować porządku stworzyła ruch oporu, który miał pilnować dobra. Jest dość barwną i silną osobą, pomimo wątłej postury.

Star Wars uczy, że każdy z nas ma część zła i dobra, a my wybieramy czy chcemy być po stronie. Uświadamia nas, że każdy z nas jest podatny na działanie drugiego człowieka, przez co możemy im ulec. W każdej chwili naszego życia możemy się zmienić na tego dobrego albo na złego i to od nas zależy kim chcemy być, ale w końcu i tak dostaniemy to na co zasłużyliśmy – kara czy też nagroda. Zło będzie niszczone, a początkowe zwycięstwo może się zmienić w przegraną.

Napisz komentarz