Tsubasa sprzed lad i wielki powrót

Za oknami jeszcze w pewnych miejscach leży nieco śniegu a i temperatura bywa niekiedy ujemna to jednak wiosna jest już coraz bliżej. W efekcie zmienimy nieco nasze stroje a i zainteresowania skierują się w innym kierunku. Wiele wskazuje, że ponownie wzrośnie zainteresowanie piłką nożną. Z jednej strony, szczególnie chłopcy uwielbiają tę grę. Z drugiej w Rosji odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Już od czwartku, 14 czerwca ulice będą pustoszały a osiedla zamierały, śledząc zmagania na boisku naszej reprezentacji i innych krajów.

Patrząc z perspektywy mijających lat, był podobny czas, kiedy zainteresowanie piłką było bardzo duże. Wówczas to w telewizji można było zobaczyć przygody Tsubasy Ozora. Nie były to jednak byle, jakie przygody. Nasz bohater to piłkarz, który rozpoczyna swoją karierę i zaczyna zdobywać jednocześnie przyjaźń kolegów i uznanie wielu osób. W naszym kraju serial ten występował pod nazwą „Kapitan Jastrząb” lub „Kapitan Hawk”, jednak najczęściej stwierdzając, że idzie się na „Tsubase” wszystko wyjaśniało. Co ciekawe obok serialu telewizyjnego można również spotkać się z Mangą. Dodatkowo zaproponowano również ciekawą propozycję dla osób korzystających z gier komputerowych. Obecnie można je znaleźć również za sprawą wyszukiwarek internetowych. Ich rozbudowane, poszerzone i przetłumaczone wersje nadal cieszą się dużą popularnością.

Sam serial składa się z 128 odcinków i często zaznacza się, że był to jeden z pierwszych anime, które były pokazywane w naszym kraju. Pojedynczy odcinek trwał około 22 minut. Był emitowany w kilku stacjach telewizyjnych, jednak z czasem można go było znaleźć głównie w Internecie. Fabuła skupia się generalnie na rozgrywkach piłkarskich oraz motywacji poszczególnych osób/piłkarzy oraz rywalizacji. Tak jak w większości tego typu anime, musi pojawić się i przeciwnik. Tym jest Kojiro Hyuga. Obojgiem kierują inne powody i motywacja w dążeniu do celu, czyli wygrania rozgrywek międzyszkolnych. Nim jednak oboje spotkają się w finale, konieczne stanie się zmierzenie z innymi przeciwnikami, którzy wcale nie są dużo słabsi od nich samych. Hikaru Matsuyama, bracia Maso i Kazuo Tachibana, Taro Misaki i wielu innych, pokazują różne motywacje ale również i techniki gry. Oczywiście jest to i pole by pokazać istotnych członków drużyny, jakimi są bramkarze. Ken Wakashimazu, Genzo Wakabayashi, Yuzo Morisaki, z czasem się zmieniają, dorastają i podobnie jak piłkarze doskonalą swoje zdolności.

 

Bajka, jak to bajka ma dużo wspólnego z rzeczywistością jednak jako dorośli doskonale zauważymy, że troszkę od niej odbiega. Dla wielu chłopców, to właśnie jest tu atrakcyjne. Fantazyjne strzały, piłki potrafiące przebić siatkę bramki oraz swoiste akrobacje na boisku zdecydowanie przykuwają uwagę widzów. No i oczywiście piłki skręcające w locie, bieg przez boisko trwający raz niewiarygodnie długo a innym razem bardzo szybko i szereg innych mniejszych lub większych ciekawostek.

 

Jest to też opowieść o tym jak pasja potrafi łączyć w dążeniu do celu i jak dzięki niej tworzą się więzi, potrafiące przetrwać naprawdę bardzo wiele. Wytrwałość, poświęcenie oraz siła, tak wewnętrzna jak i fizyczna doskonale się tu uzupełniają. Z tego też powodu serial ten zyskał i nadal cieszy się dużą popularnością. Na sukces składa się trening i gotowość do poświęceń, co doskonale zostało tu ukazane. Każdy z bohaterów ma swoją historię, zarówno osobistą, jak również i rodzinna, która sprawia, że odpowiedzialność, siła oraz pracowitość stają się ważne dla wielu osób. Kreskówka ta ma, więc również i dużą wartość edukacyjną, szczególnie w przypadku chłopców, którzy są zafascynowani piłką nożną. Jak się okazuje, piłka nożna potrafi łączyć tak w bajkach, jak i w rzeczywistości. Dawni przeciwnicy z czasem łączą, bowiem swoje siły po to by wspólnie stanąć przed jeszcze większym wyzwaniom, już na arenie międzynarodowej. To z kolei, dalsza opowieść o pasji i fascynacji piłką nożną, która jest pięknym sportem.

 

Z drugiej strony, ciekawe ilu z dzisiejszych piłkarzy oglądało i wzorował się na Tsubasie i jego przyjaciołach z zespołu? Jednak najważniejsza i chyba najciekawsza informacja jest taka, że już wkrótce ponownie zobaczymy przygody Tsubasy w odnowionej wersji. Najpewniej w kwietniu 2018 roku, ponownie powróci on na ekrany japońskiej telewizji. Z pewnością szybko pojawi się więc również w Internecie. Zbliżające się Mistrzostwa oraz poprawiająca się aura sprawią, że wielu fascynatów piłki (w każdym wieku), przychylnie spojrzy na nową propozycję. Być może, sprawi to, że wyrośnie nam kolejne pokolenie fascynujących piłkarzy.

Napisz komentarz