Wielcy bohaterowie naszych dzieci.

Wszyscy mamy swoich ulubionych bohaterów. Takie wyjątkowe osoby, są również obecne w życiu naszych dzieci. Tu najczęściej spotkać można spotkać bohaterów rozmaitych bajek, kreskówek oraz seriali. Można tu znaleźć ich bardzo dużą różnorodność, co jest tylko dowodem na to, że twórcy bajek, muszą mieć doskonałą intuicję i inspirować się rzeczywistymi potrzebami najmniejszych. Można zacząć już nawet od bohaterów ze świata zwierząt. Tu można znaleźć myszki, koty, psy, wiewiórki, pingwiny, lwy, lemury, żyrafy, słonie, misie i niedźwiedzie (w świecie bajek ma to istotne znaczenie), świnki, żaby, ryby, wilki, zające, kaczki, kreciki, papugi, wróble, sowy, owieczki, baranki bociany i wiele, wiele innych. Tym co je wyróżnia, od tradycyjnych zwierząt to ich zdolność mowy i w większości przypadków porozumiewania się z człowiekiem. Jednak na tym nie poprzestano. Zwierzęta w swoim bajowym świecie pracują, konstruują maszyny i wykonują wiele innych ciekawych oraz fascynujących rzeczy. Codzienne fascynujące przygody, w zabawny sposób uczą, bawią i fascynują bardzo często tak samo dzieci, jak i dorosłych. Słuchając często opisów przygód takich bohaterów, można niekiedy nawet nie pomyśleć, że takie przygody spotykają zwierzęta, którym dodano wiele ludzkich cech. To bardzo często pomaga dzieciom zrozumieć jak należy postępować. Zwierzęta, również te animowane, podobnie jak lalki, misie i inne nieprawdopodobne dla dorosłych stworzenia, lepiej przemawiają do dzieci, gdyż te mają jeszcze w sobie wyobraźnię.

W pewnym sensie, można tu dodać również i dinozaury. Fascynacja taką tematyką dotyka głównie chłopców, choć w myśl, że bajki są dla dzieci, również i małe dziewczynki wykazują zainteresowanie towarzystwem stworzeń z zamierzchłych czasów. Oprócz zwierząt bohaterami są i tradycyjni ludzie. W takim jednak przypadku, najczęściej wykonują oni fascynujące zawody, bądź też mają bardziej fantastycznych charakter. Strażacy, listonosze, pielęgniarki, detektywi, marynarze, rycerze oraz cała rzesza superbohaterów, którzy mają mniej bądź bardziej nadnaturalne super moce. Tu przygody i wszystko co się tam dzieje jest jeszcze bardziej niezwykłe, fantastyczne i niesamowite. W wielu przypadkach, szczególnie w przypadku suberbohaterów wszystko dzieje się znacznie szybciej, co sprawia, że w wielu przypadkach, adresatami są starsze wiekowo dzieci. Tematyka w wielu przypadkach również jest podobna, zaś fabuła bardziej zaawansowana.

Bajki oraz kreskówki dla dzieci, to również atrakcyjne miejsce dla innych bohaterów. To w bajkach, fantastyka łączy się z rzeczywistością, magią oraz fantastyką. Za sprawą bajek, dzieci mogą rozwijać swoją fantazję i wyobraźnię. To w bajkach roboty ratujące i pomagające, walczące ramię w ramię z ludźmi, są tak samo prawdziwe na ekranie jak kraina wróżek, do których można przenieść się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kucyki, smoki, latające dywany oraz magiczne żółte i niebieskie stworki stają się codziennymi towarzyszami każdego dziecka.

Wszystkie te, jak i inne bajki, można dobierać i w miarę jak dziecko się rozwija, wprowadzać do dziecięcego programu. Pod tym względem znacznie łatwiej kontrolować treści znajdujące się w Internecie. Zostawiając dziecko, sam na sam, z telewizorem, nigdy nie mamy pewności, że oglądane treści będą właściwe. Obok bowiem uśmiechniętych misiów i wesołych lalek, kreskówki, szczególnie w ostatnim czasie, zyskały nowe grono, które cieszy się dużą popularnością. W wielu jednak przypadkach, ich natura w niczym nie przypomina tych, które są znane rodzicom. Świat bajek oraz kreskówek, stał się domem dla wampirów, zombii, potworów – również Frankensteina, gdzie mają w większości przyjacielską i pozytywną naturę. To sprawia, że dobór bajek powinien być przemyślany. Warto też tłumaczyć dziecku, że to co dzieje się na ekranie to fikcja i fantazja. Brak związków z rzeczywistością jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które wykazują się dużą dawką empatii. Warto poznać bajki naszych dzieci, szczególnie wówczas kiedy dziecko przebywa w towarzystwie innych rówieśników, którzy lubują się w wymianie zainteresowań dotyczących bajek i kreskówek. Pamiętajmy, że szczególnie u dzieci istnieje presja rówieśników. Dziecko może niekiedy szukać propozycji, które podsuną im koledzy lub koleżanki. W takim przypadku rodzicielska opinia jest najlepsza.

Napisz komentarz